top of page

      Книжка «Архітектурні конкурси та конкурси розвитку територій: демократія в дії» унікальна в багатьох сенсах. Викладеному в ній змісту можна цілком довіряти, бо за цим стоїть вистражданий у складних обставинах, у невизначених та швидкоплинних ситуаціях особистий досвід авторки. Багато людей вже переконалися в тому, що Ганні Бондар вірити можна, тому й залучалися на волонтерських засадах до роботи з нею в різних міських проектах.

      Як міський управлінець Ганна дійсно прийняла на себе суспільний виклик стосовно участі громадян у розробці й ухваленні програм та проектів урбаністичного розвитку, у провадженні сучасних демократичних підходів до формування середовища, гідного для життя людини. В її діяльності суспільні запити є провідними, на їх вирішення Ганна спрямовує всі свої зусилля, дуже часто на шкоду особистим обставинам. Сьогодні така особиста позиція багатьох вражає, хоча в майбутньому, сподіваюсь, справжнє, дієве (а не фіктивно-декларативне) опікування суспільними потребами стане загальною нормою управлінців.

       У книжці йде мова про конкурси як про єдиний демократичний спосіб визначення найкращої пропозиції (ідеї) стосовно вирішення тієї чи іншої проблеми, як про дієвий інструмент загальноміської комунікації, який дозволяє залучати до обговорення широкі кола громадян. Досвід передати іншому неможливо, кожен має здобувати його самостійно. Однак, функціонально – це книжка-навігатор у складному просторі публічних й прозорих суспільних відносин, який тільки починає формуватися в Україні. Тому викладені основні принципи організації та проведення конкурсів, практичні рекомендації, власноруч перевірені авторкою, можуть виконувати роль дороговказу для міських політиків, управлінців, архітекторів, девелоперів, митців та інших відповідальних Громадян, які по-справжньому бажають гідно реалізувати себе у житті та залишити по собі добру пам'ять на теренах наших міст.

Наталія КОНДЕЛЬ-ПЕРМІНОВА, Інститут проблем сучасного мистецтва НАМ України

 

"Шановний читачу!
       Як заохочення до того, щоб ця без перебільшення титанічна праця нашої чарівної колеги Ганни Бондар стала настільною книгою кожного з нас й неодмінним дороговказом для постійного самовдосконалення й самоосвіти, пропоную для її визначення казкову назву: «Магічна книга українського архітектора: практика, теоретика, посадовця». Так, саме «магічна», оскільки у ній міститься розгорнутий узаконений алгоритм дій і правил, при наполегливому виконанні яких, архітектор ставав би самодостатнім зодчим, максимально розвинув би свій Богом даний талант, став успішним та відомим, максимально зреалізував свої творчі задуми й набутки, міг вільно конкурувати на вітчизняному й міжнародному ринку архітектурного мистецтва. 
       Чому архітектора саме українського? Оскільки вперше, за чверть столітнє існування відновленої незалежної Української держави, порушуються питання становлення саме архітектури Української, за її вітчизняними історичними традиціями, принципами, моделями та законами. 
       Історичні традиції це найперше – демократичність творчого змагання та прийнятих рішень. Історичні принципи це – обрання кращих й найсильніших. Історичні моделі – мотивований консенсус у досягненні мети. Історичні закони – задоволення суспільних потреб стратегічного розвитку через встановлення та виконання цивілізованих правил гри.
       Пропонована праця, основана на особистому практичному досвіді авторки, містить увесь перелік класичних вимог до такого роду практичних рекомендацій. Побудований чіткий сюжет, із висвітленням взаємопов’язаних тем та дописів, із використанням вишуканої ділової мови і стилістики, достовірністю використаних посилань, ненав’язливим умілим розміщенням піктограм та ілюстративних матеріалів, конкретикою вирішення проблем й виправлення помилок, врахуванням психології суспільних відносин, суспільного значення, суспільної моралі та суспільної необхідності.
       Становлення української архітектури та її роль на світовому рівні звісно тісно пов’язані із політичним самовизначенням нації, економічною стабільністю, як також, вдало й уміло окресленою стратегією розвитку власної Держави. Тому, особистий внесок у її розбудову кожного з нас, як конкурентноздатних стратегів - вільних мулярів, на нинішньому історичному етапі є воістину неоціненним. 
       Книга "АРХІТЕКТУРНІ КОНКУРСИ та конкурси розвитку територій: демократія в дії", як «Магічна книга українського архітектора: практика, теоретика, посадовця» Ганни Бондар заохочує до змагання, а найголовніше – обнадіює. Є довідником, порадником, правовим кодексом і, водночас, підручником. Книга написана від серця, через набут
ий особистий практичний досвід. Книга, якої ми нарешті дочекалися. Книга, яка є черговим етапом розвитку української культури та нації.
        Із її опублікуванням й оприлюдненням залишилось тепер небагато: відкриті архітектурні конкурси в Україні мають стати переважно правилом, а не вийнятком.

Респект та повага автору.


ЮРКО ГОРАЛЕВИЧ, член правління ЛОО НСАУ, лауреат Державної премії в галузі архітектури

         

Із задоволенням ознайомився з підготовленою Вами до видання книгою «Архітектурні конкурси та конкурси розвитку територій: демократія в дії. Практичні рекомендації з організації та проведення».

          Безумовно це перша робота в новітній історії України, якою узагальнюється досвід проведення архітектурних та містобудівних конкурсів в нашій країні, надаються рекомендації щодо організації та проведення міжнародних, всеукраїнських, регіональних та місцевих конкурсів. Особливу цінність роботі придає те, що Ви протягом 17 років виступали координатором багатьох успішних архітектурних конкурсів та конкурсів розвитку територій, у тому числі і міжнародних у місті Києві.

           Хочу відмітити надзвичайно важливу і актуальну ідею діалогу з місцевими громадами при підготовці конкурсних завдань. Це безумовно зніме ризики конфліктів навколо проблемних питань міського розвитку та реально забезпечить участь громадськості в перспективних проектах.

            Не можна не погодитися і з тим, що законодавство, яке сьогодні регулює конкурсну практику в Україні, потребує оновлення. Дійсно, оновлення законодавчої бази має відбуватися за участі всіх зацікавлених сторін. Національна спілка архітекторів України готова прийняти участь в цьому процесі.

           І на завершення  - дана книга буде надзвичайно корисна для тих, хто буде організовувати і проводити конкурси, а також приймати в них участь, всіх зацікавлених в сталому розвитку міст України.

 

З повагою і найкращими побажаннями

ВОЛОДИМИР ГУСАКОВ, Президент Національної спілки архітекторів України

bottom of page